Цього разу ми розглянемо не лише проект закону «Про дорожній рух і його безпеку», але й одну з Директив ЄС (2006/126/ЄС), виконання якої є обов'язковою для України. У не надто далеких планах - запровадження нових, більш уточнених категорій транспортних засобів, які будуть вказуватися у водійському посвідченні.
Категорій стане більше, але ми спробуємо все описати простою і доступною мовою.
Як розібратися з категоріями ТЗ? Літерний код «глобальної» категорії залишається звичним, розширення кількості категорій відбудеться допомогою добавки букви або цифри до «базової» категорії.
Отже, згадуємо, як було в старі добрі часи:
А – мотоцикли;
В – легкові і вантажні автомобілі з повною масою до 3,5 тонн і кількістю місць до 8+1;
С – вантажівки, важче 3,5 тонн;
D – автобуси (все, що має більше 8 пасажирських місць);
Е – дає право «тягати» причіп.
Далі, у 2008 році відбулись деякі зміни законодавства і кількість категорій ТЗ збільшилася. Таким принципом категоризації ми користуємось і в даний час:

А1 - мопеди, моторолери та інші двох - або триколісні ТЗ, з ДВЗ об'ємом до 50 куб. см, або електродвигуном потужністю до 4 кВт;
А – мотоцикли та інші двоколісні транспортні засоби (включно з коляскою), з ДВЗ об'ємом від 50 куб. см і більше або електродвигуном потужністю 4 кВт і більше;
В1 - квадро - і трицикли, та інші триколісні (чотириколісні) ТЗ, з максимальною масою до 400 кг;
В - автомобілі, з максимальною масою до 3500 кг, к-сть місць – до 8+1;
С1 – вантажівки з максимальною масою від 3500 до 7500 кг;
С - вантажівки з максимальною масою від 7500 кг і більше;
D1 - автобуси з к-стю місць для сидіння до 16+1;
D - автобуси з к-стю місць для сидіння, крім сидіння водія, більше 16; ВЕ, С1Е, СЕ, D1E,
DE - состави транспортних засобів з тягачем категорії В, С1, С, D1 або D, якими водій має право керувати, але які не належить до зазначених категорій составів транспортних засобів;
Т - трамваї та тролейбуси.
А як буде по-новому?

AM – мопеди, мотоцикли, надлегкі автомобілі з максимальною швидкістю від 26 до 45 км/год.
Мінімальної вік для категорії AM - 16 років.
А1 – мотоцикли і триколісні автомобілі з ДВЗ до 125 куб. см і потужністю до 11 кВт і співвідношенням потужність/вага 0,1 кВт/кг. Трицикли, потужність яких не перевищує 15 кВт.
Мінімальний вік для категорії A1 - 16 років.
A2 - мотоцикли, потужність яких не перевищує 35 кВт, а співвідношення потужність/вага не більше 0,2 кВт/кг.
Мінімальний вік для категорії A2 - 18 років.
A - мотоцикли, трицикли з потужністю, що перевищує 15 кВт.
Мінімальний вік для категорії A - 20 років плюс стаж 2 роки в категорії А2, або - 24 роки без урахування стажу. Мінімальний вік для трициклів, потужність яких перевищує 15 кВт - 21 рік.
B1 - чотириколісні мікролітражні автомобілі.
Мінімальний вік для категорії B1 -16 років.
Примітка: категорія B1 є довільною; в державах-членах ЄС, в яких ця категорія не введена, для керування такими транспортними засобами потрібно водійське посвідчення категорії В.
B - автомобілі з дозволеною максимальною масою до 3500 кг з кількістю місць не більше восьми, крім місця водія; автомобілі цієї категорії можуть бути об'єднані з причепом з дозволеною максимальною масою до 750 кг загальна маса поєднання не повинна перевищувати 3500 кг).
Мінімальний вік для категорії В - 18 років.
BE – ТЗ категорії «В» з причепом, коли загальна маса поєднання перевищує 3500 кг.
Мінімальний вік для категорії BE - 18 років.
C1 - автомобілі, крім категорії D1 або D, дозволена маса яких перевищує 3500 кг, але не перевищує 7500кг, і які спроектовані та сконструйовані для перевезення не більше восьми пасажирів, крім водія; автомобілі цієї категорії можуть бути об'єднані з причепом з дозволеною максимальною масою не більше 750 кг.
C1E: - Поєднання ТЗ, що складається з тягача категорії C1 та причепа або напівпричепа з дозволеною масою більше 750 кг, за умови, що дозволена маса поєднання не перевищує 12000 кг; - Поєднання ТЗ, що складається з тягача категорії B і причепа або напівпричепа з дозволеною масою понад 3500 кг, за умови, що дозволена маса поєднання не перевищує 12000кг.
Мінімальний вік для категорій C1 і C1E становить 18 років.
C - автомобілі, крім категорії D1 або D, дозволена маса яких понад 3500 кг, спроектовані та сконструйовані для перевезення не більше восьми пасажирів, крім водія; автомобілі цієї категорії можуть бути об'єднані з причепом, який має максимальну дозволену масу до 750кг.
CE - поєднання транспортних засобів, що складаються з тягача категорії С та причепа або напівпричепа з дозволеною максимальною масою більше 750 кг.
Мінімальний вік для категорій C, CE становить 21 рік.
D1 - автомобілі, спроектовані та сконструйовані для перевезення не більше 16 пасажирів, крім водія, з максимальною довжиною не більше 8 м; автомобілі цієї категорії можуть бути об'єднані з причепом, з максимальною дозволеною масою не більше 750 кг. D1E - поєднання транспортних засобів, що складається з тягача категорії D1 та причепа з дозволеною масою більше 750 кг.
Мінімальний вік для категорій D1, D1E і становить 21 рік.
D - автомобілі, спроектовані та сконструйовані для перевезення більше восьми пасажирів, крім водія; автомобілі, які можуть бути керовані по посвідченню категорії D можуть бути об'єднані з причепом з дозволеною максимальною масою, що не перевищує 750 кг.
DE - Состав транспортних засобів, що складається з тягача категорії D та причепа з дозволеною максимальною масою більше 750 кг.
Мінімальний вік для категорій D і DE становить 24 роки.
Примітка: Термін «авто» означає будь-який транспортний засіб з механічним приводом (за винятком мотоциклів), яке зазвичай використовується для перевезення людей або товарів по дорозі, або для транспортування по дорозі транспортних засобів, використовуються для перевезення людей або товарів. Це поняття включає тролейбуси, тобто транспортні засоби, з'єднані з електричним дротом і не є рейковими. Поняття не включає сільськогосподарські або лісогосподарські трактори;