Рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
 

дорогаВ якості передмови розкажу історію, яка трапилась з нашими далекобійниками. Чи то за часів СРСР, чи то молодої України. Чи то Совтрансавто, чи то звичайними перевізниками…

Отже, трапився хлопцям міжнародний рейс. Підготувалися, поїхали. Трапилось то чи то в Чехії, чи то в Угорщині, а мо й де в іншій країні.

Пройшли кордон вночі, їдуть далі. Прийшов ранок – їдуть. Сонце піднімається – їдуть. Дорога дозволяє, самопочуття в нормі – їдуть. Аж тут прийшов час чи то сніданку, чи то обіду. Молодий канючить – давай станем, бо терпіти вже не може. Та й поїсти вже час. Старий не сильно й заперечував. Прийняли рішення стати десь на узбіччі, та попоїсти, що з дому узяли. Не витрачати ж інвалюту зайвого разу. Знайшли заасфальтовану кишеню, стали. Ну і до вітру сходили авжеж. По водійському – під колесо, щоб ніхто не бачив. Повмивалися, розклали харч на простирадлі на травиці на узбіччі, снідають.

Аж тут під’їздить до місця їх стоянки пелетон з мигалками – карета швидкої допомоги, поліція, пожежна цистерна. Ймовірно, щось десь трапилось, але до чого тут вони?..

А служиві люди до них – як самопочуття, чи щось трапилось. Медсестра розгортає свої облаштунки, і кличе їх підходити по одному. Старий і молодий водій намагаються зрозуміти, що від них хочуть, від медичної допомоги (бо може за валюту) намагаються відмовитись. А документи вже в поліцейських. Старий досвідченіший водій розуміє, що щось вони зробили не так, пробує розібратись. Серед трьох екіпажів знайшовся який-не який толмач, і пояснює. Надійшов про них сигнал. Зупинились поза місцями стоянки TIR. Це нештатна ситуація для їх країни. Сходили до вітру прямо на асфальт, значить не змогли дотерпіти до облаштованого місця, де можна справити природні потреби. І тут же почали їсти. Тобто за всіма ознаками – розлад здоров’я. От і швидка приїхала. А поліція – щоб перевірити і «нагородити» штрафом. І пожежній машині справа є. Отже, Старий зрозумів, що господарям не можна відмовляти, направив Молодого до швидкої. А в цей час пожежні щось із шлангами чаклували. Далі поліція накалькалювала штраф, а оплату виїзду автомобілів екстрених служб до цього місця і назад. Не заплатиш – доїдеш тільки до арешт майданчика. Старий згідно квитанції все оплатив. В швидкій йому теж поміряли тиск, подивились язика, сказали поліцейським, що протипоказань немає. Швидка поїхала. Поліцейські побажали нашим щасливої дороги, і направились до своєї машини. Пожежний дає Молодому брандспойта – працюй. Той відмовляється, щось на кшталт – я не пожежний – я не вмію. Пожежний – ну і я не буду вашу сечу прибирати, і гукнув знов поліцаїв. Молодий, отримавши гир від старшого, заходився мити асфальт з брандспойта. Коли пожежні вирішили, що дорожнє покриття вже не має слідів наруги, вимкнули насос, зібрались і поїхали. Коли вже й поліцейська машина зникла за обрієм, Старший із словами «Із-за тебе всю валюту просцяли!»,нагородив Молодшого затріщиною, і вони заходились збиратись.

Отже до чого це я? Є такий вираз: «Суворість закону компенсується необов’язковістю його виконання». Що нам каже Закон, тобто діючі ПДР?

15.1. Зупинка і стоянка транспортних засобів на дорозі повинні здійснюватись у спеціально відведених місцях чи на узбіччі.

15.9. Зупинка забороняється:

е) ближче 30 м від посадкових майданчиків для зупинки маршрутних транспортних засобів, а коли їх немає - ближче 30 м від дорожнього знака такої зупинки з обох боків;

 15.10. Стоянка забороняється:

а) у місцях, де заборонена зупинка;

Все правильно. Дані вимоги ПДР спрямовані на забезпечення безперешкодного руху і дотримання графіку руху громадським транспортом.

Але ще є така річ, як природна потреба організму. Авжеж ці потреби справляють в спеціально обладнаному місці. За необхідності таких «місць» в населеному пункті можна знайти. А якщо «час потреби» прийшов під час руху трасою поза населеним пунктом, то найближче таке «обладнане місце» напевне знаходиться в районі зупинки маршрутних транспортних засобів.

Але Правила забороняють зупинку на зупинці.

Але дуже кортить.

Що робить?

Я думаю, не треба бути екстрасенсом щоб припустити, що наший громадянин задля потакання своїм природнім потребам, порушить Закон.

зупинка на зупинці

Латиняни залишили нам фразу – «Dura lex, sed lex», що в перекладі означає – «Закон суворий, але він – Закон. Що надихає дотримуватись Закону, не зважаючи на його суворість. Наша варіація буде звучати приблизно так – «Закон суворий, але якщо дуже хочеться, то можна його порушити». Або «Суворість закону компенсується необов'язковістю його не виконанням».

Що ж тоді робити, щоб Закон був Законом, а не «здєсь іграєм, а здесь рибу заворачівалі»? Щоб у законослухняного громадянина не було приводу для його невиконання.

А вихід простий – із врахуванням нещільного графіку руху громадського транспорту поза населеним пунктом, не забороняти зупинку на зупинці поза населеним пунктом. Хоча б так:

15.9. Зупинка забороняється:

е) ближче 30 м від посадкових майданчиків для зупинки маршрутних транспортних засобів в населених пунктах, а коли їх немає - ближче 30 м від дорожнього знака такої зупинки з обох боків;

Ця тема раніше неодноразово обговорювалась на авто форумах, і, напевне, врахована в Проекті Закону України «Про дорожній рух і його безпеку»? Знаходимо відповідну статтю:

Стаття 62. Зупинка і стоянка

2. Спеціально відведеними місцями для зупинки або стоянки транспортних засобів є:поза межами населених пунктів – місця, позначені дорожніми знаками 5.38 "Місце для стоянки", 5.39 "Зона стоянки", 6.15 "Місце відпочинку", 6.21 "Будинки для відпочинку", а в населених пунктах – майданчики для паркування, позначені дорожніми знаками 5.38 "Місце для стоянки", 5.39 "Зона стоянки" (додаток 3)та (або) відповідною дорожньою розміткою.

11. Зупинка забороняється:


11) на посадкових майданчиках маршрутних транспортних засобів (крім цих транспортних засобів), протяжність яких визначається дорожніми знаками 5.41.1-5.43.2 (додаток 3), а у разі відсутності дорожніх знаків 5.41.2, 5.42.2, 5.43.2, що позначають кінець посадкового майданчику – ближче 15 мз обох боків від дорожніх знаків 5.41.1, 5.42.1 або 5.43.1, що позначають пункт зупинки відповідного транспортного засобу;

Тобто зміни тексту в наявності, але того, що ми шукали, немає. Але має бути. Щонайменше, на мою думку. Адже для того, щоб виховати законослухняну націю, треба не тільки привчати виконувати закон, а ще й доцільно зробити закон зручним для виконання. А ще й нібито ми проголосили слідування європейським цивілізаційним нормам… Щоб не зустрічати на узбіччі швидку, поліцію, пожежну машину…

Мені можуть заперечити, що наші «обладнані місця» не відповідають очікуванням. Відповім – це поза сферою автоправа. Сміття не в смітничку, обгажені екскрементами ліфти й під’їзди – то розруха в головах, і Правилами дорожнього руху не регламентується.

Наостанок – в якості післямови. Історія (імена змінені), яку мені розказали нещодавно про «ці місця». З рубрики «Совецкій Союз глазамі зарубєжних гостєй». Хто отримував паспорт в СРСР, той знає, що була така телепередача.

Живе в Одесі така собі тьотя Рая. В тьоті Раї донька давно вийшла заміж за німця, та живе собі в Німеччині, періодично навідуючись до старої. Разом з онуками – Пітером і Паулем. Тобто з Пєтєй і Павліком. Близнюки, років 10-12, німці, знають англійську, трошки російську. Останнього разу трапилась нагода приїхати з Німеччини на перекладних, тобто потрібно було привезти доньку з онуками зі Львова до Одеси автівкою. Тьотя Рая підрядила на це чи то якогось родича, чи то якогось знайомого.  Далі – його розповідь.

Зустрів у Львові, поїхали. Ранок зустрів їх за Вінницею, до цього хлопці спали на задньому сидінні. Коли прокинулись, природньо, захотілось до вітру.  Водій зупинився авжеж на найближчій зупинці, де є халабуда з літерами «ЧіЖ». Хлопці пішли. І нема. І нема – і нема. Їх мама вже почала турбуватись, і направила за ними водія. Той іде до ЧіЖ,  знаходить перед ним збуджених хлопців, які сміються, фотографують «облаштоване місце», і фотки одразу в Інстаграм викладають. Питають водія – чи таким «закладом» користуються люди, чи що тут таке? Не можуть вони справити природню потребу, бо сморід і вміст «хатинки» заважають до неї навіть підійти. Водій, щоб захистити імідж держави, розказує хлопцям, що це «хатинка» для тварин – собачок-котиків, тому й так брудно, а для людей можна скористатись прибиральнею десь далі на заправці. Хлопці погоджуються потерпіти, їдуть далі. Доїжджають до якоїсь брендової АЗС під Уманню, роблять привал – заправитись, кави випити, та й потреба не задоволена… Хлопці відвідали «цивільний» сортір, і десь пропали. Знайшли їх десь на дворі – мали діло чи то до прибиральника, чи  то до заправника. Ламаною англійсько-російсько-німецькою мовою намагались довідатись, де на цьому заправочному комплексі знаходиться «хатинка для тварин», бо їх однокласники не повірили попереднім фоткам, і вимагають додаткових доказів.  Заправник так і не зрозумів, що від нього хотіли, а водій пояснив близнюкам, що на цій заправці немає такої хатинки. «То тут не люблять тварин?» «Не те, що не люблять, просто тут «хатинки» не передбачено…». Ну то таке.

Хочу побажати законотворцям створення законів, які не створюють умов його порушення, і нам всім – бути людьми, а не тваринами.

Шануймося!

пейзаж

Обговорення на форумі.