Рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
 

IMG 20170331 130159Рекомендовано до вивчення в системі професійної

підготовки співробітників Національної поліції.




31-го березня цього року з моїм давнім знайомим трапилась неприємна ситуація, яка сама по собі є доволі стандартною у "спілкуванні" із посадовими особами, які виконують функції нагляду за дотриманням правил у сфері безпеки дорожнього руху. Саме для того, щоб вона була менш стандартною, ми і розберемо її.
Отже Водій (так ми його будемо називати для економії тексту, щоб не перераховувати його заслуги у правозахисній діяльності, а також визволенні полонених) рухався автодорогою Миколаїв-Одеса. Поблизу АЗС "Сокар" здійснив лівий поворот (з траєкторією руху по другому комплекту зелених стрілочок), після чого був зупинений екіпажем патрульної поліції за порушення Правил дорожнього руху.


сокар 6

Було оголошено, що він допустив два порушення ПДР, а саме: рухався поза населеним пунктом вдень без увімкненого ближнього світла фар, та не виконав вимоги знаку 4.1 "Рух прямо". Але у зв'язку із перебуванням співробітників патрульної поліції в доброму гуморі, його "нагородять" Постановою про притягнення до адміністративної відповідальності тільки за одне порушення.
IMG 20170331 130159

Коли Водій спробував перевести "спілкування" у передбачений Кодексом України про адміністративні правопорушення формат, "добрий гумор" поліціянтів скінчився, і вони, проявивши принципове слідування букві Закону, винесли другу Постанову.

постанови

При цьому обидві Постанови, є незаконними, і підлягають скасуванню з наступних причин.

Розберемося із неувімкненим ближнім світлом. Про порядок притягнення до адміністративної відповідальності в такому випадку розбиралися раніше, але прийдеться розбиратись ще раз.

Наведемо простий приклад - непристебнутий ременем безпеки водій здійснив поворот на перехресті, при цьому не скористався вказівником повороту відповідного напрямку.
Підкреслені фрази відповідають положенням ПДР з розділів:
- 9. Попереджувальні сигнали, в частині 9.2. Водій повинен подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку..., за що передбачена адмінвідповідальність за ст. 122. "Перевищення встановлених обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху та порушення інших правил дорожнього руху", частина 2 - "користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку,"
- 2. Обов`язки і права водіїв механічних транспортних засобів в частині в) на автомобілях, обладнаних засобами пасивної безпеки (підголовники, ремені безпеки), користуватися ними і не перевозити пасажирів, не пристебнутих ременями безпеки, за що передбачена адмінвідповідальність за ст. 121. "Порушення водієм правил керування транспортним засобом, правил користування ременями безпеки або мотошоломами," частина 5 "Порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами".
Не зважаючи на те, що перераховані порушення сталися на перехресті, жодне з цих порушень не є порушенням вимог правил проїзду перехресть, закріплений розділом 16 Правил дорожнього руху України 16. Проїзд перехресть
Наведеним прикладом я намагаюся дати зрозуміти, що жодна посадова особа при здоровому глузді і пам'яті не буде за непристебнутий ремінь або за неувімкнений покажчик повороту накладати штраф за статтею 122 "Перевищення встановлених обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху та порушення інших правил дорожнього руху" частина 2 - "Порушення правил проїзду перехресть".
А якщо все ж таки таке накладення штрафу відбудеться, то це буде, щонайменше, внесення в офіційний документ неправдивих відомостей або перевищення владних повноважень. А це вже дії, яка мають свою оцінку у Кримінальному кодексі України.

Повернімося до нашого випадку із ближнім світлом.

Порядок користування зовнішніми освітлювальними приладами викладений в 19-му розділі ПДР Користування зовнішніми світловими приладами

Вимога вмикати ближнє світло в якості попереджувального сигналу викладена в пункті 9.8 Попереджувальні сигнали ПДР:

"З 1 жовтня по 1 травня на всіх механічних транспортних засобах поза населеними пунктами повинні бути ввімкнені денні ходові вогні, а в разі їх відсутності в конструкції транспортного засобу — ближнє світло фар."

В цьому ж розділі є таке положення:

"9.2. Водій повинен подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку:

а) перед початком руху і зупинкою;

б) перед перестроюванням, поворотом або розворотом."

Порушення саме яких вимог передбачає накладення штрафу?

Вивчаємо зміст статті 122 КУАП:

Стаття 122. Перевищення встановлених обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху та порушення інших правил дорожнього руху.

Частина 2. Порушення правил

- проїзду перехресть,

- зупинок транспортних засобів загального користування,

- проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника,

- порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду,

- безпечної дистанції або інтервалу,

- розташування транспортних засобів на проїзній частині,

- порушення правил руху автомагістралями,

-користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку,

- використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів,

- користування водієм під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання),

- порушення правил навчальної їзди.

Отже розбираємо пункт -"користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку,"

1. - користування зовнішніми освітлювальними приладами- це порушення вимог, викладених у 19-му розділі Користування зовнішніми світловими приладами

або

2. - попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, - це порушення вимог, викладених у п.9.2 розділу 9. Попереджувальні сигнали.

Але ж вимога п.9.8 про увімкнення ближнього світла в якості попереджувального сигналу передбачена діючими ПДР? Передбачена. І чи настає адміністративна відповідальність за порушення саме цієї вимоги, якщо ст.122 ч.2 передбачає штраф тільки за неподачу попереджувального сигналу при початку руху і зміні його напрямку? Авжеж настає. Настає вона у вигляді "попередження" на підставі статті 125 КУАП

Стаття 125. Інші порушення правил дорожнього руху

Інші порушення правил дорожнього руху, крім передбачених статтями 121-128, частинами першою і другою статті 129, статтями 139 і 140 цього Кодексу, -тягнуть за собою попередження.
Попередження може або оформлюватись постановою, або може бути оголошене усно.
 
Саме виходячи з цих положень діючого законодавства я писав в матеріалі про денні ходові вогні ще у квітні 2013 року:
"А что касается штрафов… В ГАИ обещали, что за невключенный ближний свет днем штрафовать не будут. И, что интересно, не соврали! За невключенный ближний свет (ДХО) в дневное время штрафа не будет. Будет предупреждение согласно ст.125 КУАП Украины, т.к. штраф положен за нарушение правил пользования световыми приборами (19-й раздел ПДД), а здесь речь идет нарушении правил подачи предупредительных сигналов (9-й раздел ПДД), ибо наши законодатели отнесли включение ближнего света (ДХО) в дневное время к предупредительным сигналам. Разводы – будут. Штрафов – нет."
 
Але лейтенант поліції ТАЦИШИН ВІКТОР СЕРГІЙОВИЧ виніс "Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі" не у порядок і спосіб, передбачений діючим в Україні Кодексом про адміністративні правопорушення, а на підставі свого власного розсуду і внутрішнього переконання. З яких причин це зроблено - не знаю. Чи то свавілля, чи то мстивість, чи то свідоме нехтування Законами, чи то просто недостатній рівень професійної підготовки - не знаю. В любому випадку пан Тацишин підписав собі путівку на звільнення з лав Патрульної поліції.
 
Тепер розглянемо постанову, винесену старшим лейтенантом поліції ЗВЄРЯКОВИМ О.С.. Насправді, обидві постанови оформлені дівчинкою в поліцейському однострої, яка з патрульної автівки не виходила, але формально постанови виносили вище вказані офіцери поліції.
IMG 20170331 125602

Тому далі - про творчість пана Звєрякова.
Його постанова - про порушення вимог знаку 4.1 "Рух прямо".
Изображение4.1 "Рух прямо".
Дія знаків 4.1—4.6 не поширюється на транспортні засоби, що рухаються за встановленими маршрутами.
Дія знаків 4.1—4.6 поширюється на перехрещення проїзних частин, перед яким вони встановлені.
Дія знака 4.1, установленого на початку дороги або за перехрестям, поширюється на ділянку дороги до найближчого перехрестя. Знак не забороняє поворот праворуч у двори та на інші прилеглі до дороги території.
 
 
 

В районі АЗС "Сокар" є два перехрещення проїзних частин - виїзд з АЗС, і заїзд на АЗС. Конструктивно вони оформлені/розділені  дорожньою розміткою в межах наявного уширення проїзної частини автодороги, в т.ч. напрямним острівцем.
На місцевості знак встановлено перед першим перехрещенням проїзних частин в місці виїзду з АЗС.
сокар 2
 
Напрямний острівець (розмітка 1.16.1-1.16.3) розділяє проїзні частини, по яких відбувається в'їзд на АЗС та виїзд з неї.
сокар 4

Водій здійснив поворот ліворуч саме в цьому місці, про що свідчить і запис з відеореєстратора його автомобіля, і запис з патрульного відеореєстратора.
А дія знаку поширюється на перехрещення проїзних частин, перед яким він встановлений. А знак встановлений на "першому" перехрещенні. А водій здійснив поворот ліворуч на "другому" перехрещенні. Тобто вимоги знаку 4.1 Водій не порушував.
сокар 5

4 1

Тобто порушення не було, а постанова про накладення штрафу винесена. Підписуючи постанову про притягнення Водія до адміністративної відповідальності, пан Звєряков зафіксував внесення неправдивих відомостей в офіційний документ.
Знову ж таки, не знаю, чи такі дії офіцера поліції є свідченням того, що він не знає Правила дорожнього руху в обсязі, хоча б необхідному для звичайного водія. Чи, сподіваючись на свою недоторканність і безкарність, свідомо використав надані йому повноваження від імені Держави для задоволення свої особистих амбіцій. В любому випадку - дії старшого лейтенанта поліції Звєрякова О.С. також містять склад кримінального злочину. І підписуючи цю Постанову, він підписав собі путівку на звільнення з поліції.

Ще, звичайно, існує вірогідність того, що керівництво 2 бат. 4 рота УПП у місті Одеса недостатньо приділяє уваги професійній підготовці підлеглого персоналу, саме тому даний матеріал рекомендований для вивчення співробітниками поліції в системі професійної підготовки.
Щоб поліцейський був захисником Закону, а не фігурантом карної справи.
 
Практика винесення постанови на дорозі, яка склалася зараз, тобто без складання протоколів, без всебічного розгляду обставин справи, яка фактично не передбачає можливості особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, викласти міркування чи доводи на свій захист, - то окрема тема. І за цією темою є відповідні рішення суду, які визначають такий стан справ незаконним. Але в цьому матеріалі я цих питань не розглядаю, тому що краще, ніж це проаналізував адвокат Вадим Володарський, зробити не можна. (  ЛЮБОЕ ПОСТАНОВЛЕНИЕ «НОВОЙ ПОЛИЦИИ» ОБ АДМИНИСТРАТИВНОМ ПРАВОНАРУШЕНИИ В ОТНОШЕНИИ ВОДИТЕЛЯ МОЖЕТ БЫТЬ ОБЖАЛОВАНО В СУДЕ. )   
 
Хотілося б, щоб Правила дорожнього руху знали і дотримувались всі учасники дорожнього руху, а Патрульна поліція своїм професіоналізмом і непередженністю  заслуговувала довіру громадян.

 

 

Добавить комментарий

 


Защитный код
Обновить